All posts by bdadave

BTA CALENDAR OF EVENTS REMINDER

2017 Calendar of Events
2017 Race Schedule
Date — Event — Location
Sat 1-Jul-17 — Bank of Bermuda Foundation — Clearwater
4-Sep-17 — Labour Day Home Event — Harrington Snd Dock
24-Sept-17 — Tokio Triathlon — Hamilton
15-Oct-17 — Aon Sprint National Championship — Clearwater
22-Oct-17 — XL Catlin – National Championships — Clearwater

CAMPS

8TH TO 16TH JULY – ADSY GORDON ADULT TRIATHLON CAMP  (ashleycouper@gmail.com)

3RD TO 7TH JULY (1/2 DAYS) – STEVE TREW JUNIOR TRIATHLON CAMP (Trihedzbda@gmail.com)

FUN SUPER SPRINT EVENTS

THURSDAY EVENINGS AT CLEARWATER BEACH, ST.DAVIDS — ipilgrim@mayflower.bm

 

NICK PILGRIM 13TH IN USAT ELITE CUP

IMG_0118
NICK PILGRIM (ARCHIVE PICTURE)

Nick Pilgrim continues to impress in the 13 to 15 youth ranks as he once again took on a strong field at the  USAT Youth Elite Triathlon Series event in Monroe, Washington State, USA.

Nick emerged from the 375m swim in 5 mins 37 and then completed the draft legal 10km bike in  16 mins 04 secs. He then had a disappointing 2.5km run by his standards of  9:21 for an overall time of 31 min 51 secs. However, his time was still good enough for 13th overall in a field of 48.

The race was won by by Nick Holmes in 30 mins 21 secs with a blistering run of 8 mins 36 secs as he edged Colin Wilson (31:24).

TUCKER MURPHY 28TH AT SMALL ISLAND GAMES

tucker murphy
TUCKER MURPHY

Tucker Murphy finished a respectable 28th today, Sunday 25th June, out of over 60 competitors in the Small Islands Games men’s triathlon event.

In what appears to have been a shortened swim, Tucker exited the water in 10 mins 16 secs and completed the 40km bike in 1 hr 04 mins 16 secs before recording one of the faster run splits of 39 mins 24 secs for the 10km for an overall time of 1hr 56 mins 16 secs.

The race was won by pre race favorite Daniel Halksworth of Jersey in 1 hr 45 mins.

THURSDAY 22ND JUNE SUPER SPRINT RESULTS

There was another good turn out for Thursday’s Super Sprint as Alan Potts took the win just 13 seconds ahead of veteran and former Bermuda national triathlon champion Neil De Ste Croix. Amber Simmons was the first female finisher in 5th place.

It is good to see some familiar names from the past on the results list including former junior Dominic White ( who finished 3rd) and Derek Atkins.

Super Sprint Results 22 June 2017

Standard Distance – 200m swim/8K bike/1.6K run
Time Name
25.01 Alan Potts
25.14 Neil de st Croix
25.56 Dominic White
26.24 Robin Horsefield
26.51 Amber Simmons
27.36 Derek Atkins
28.25 David Soutter
28.41 Otis Ingham
29.03 Melissa Logie
29.29 Nazarai Fox
29.43 Ali Eykyn
31.59 Neville Grant
32.09 Anna Laura Hocking
32.39 Debbie Norman
33.15 Mark Brown
34.41 Aaron Cannonier
34.47 Paul Fielder
34.57 Rachel Ward
36.01 Kristie Jones
36.37 Simon Fraser
37.15 A Female (AKA Tammy Ingham)

100m swim/8K bike/no run
0 Gabrielle Smith

100m swim/2 laps bike/1.6K run
DNF Jake Smith

A GOOD TURN OUT FOR ANNUAL HEROES DAY TRIATHLON

Home Event 19 June 2017  photo.jpg
A good turn out at today’s Heroes Day Sprint Triathlon

The annual Heroes Day Sprint Triathlon today ( Monday 19th June) attracted a good size field.

Tucker Murphy was the only competitor to break 1 hour over the course which started and finished at the traditional transition point of the Harrington Sound School Dock. Karen Smith was the first female and 3rd overall.

RESULTS

National Heroes Day Home Event 19 June 2017 – Harrington Sound Dock

Full Distance (approximate distances – 750m swim/11.5 mile bike/4.7K run)
Time Name
59.26 Tucker Murphy
1.01.46 Steve Smith
1.04.01 Karen Smith
1.04.19 Alan Potts
1.05.35 Ben Lau
1.05.41 Alec Shepherd
1.05.52 Tim Patterson
1.06.07 Kevin Ronaldson
1.08.51 Spencer Conway
1.09.08 John Thompson
1.09.21 Melissa Logie
1.09.35 Gerhard Boonstra
1.10.54 Sharon Hammond
1.11.54 David Souter
1.12.09 Becky Shepherd
1.14.50 Claire McDevitt
1.15.18 Tim Palmer
1.15.58 Richard Hammond
1.21.26 Diana Wright
1.22.53 Lara Rogers
1.45.05 Elinor Lucas
Teams
1.07.44 NIckPilgrim/Wes Lindo/Wes Lindo
1.09.11 John Thompson/Spencer Smith/Caleb Ingham

Super Sprint (approximate distances 400m swim/6.5 mile bike/2k run
38.43 Lynsey Palmer
43.24 Steve Petty
46.53 Deb Norman

Swim only (750m)
10.31 Nick Pilgrim
10.37 Caleb Ingham
12.47 Andrew Davis
14.15 Joel Matthews

750m swim/6.5 mile bike/2K run
49.17 Duncan Scott

750m swim/6.5 mile bike/no run
38.37 Julia Hawley

JULY TRIATHLON CAMP WITH AUSSIE COACH AND PROFESSIONAL TRIATHLETE ADAM ADSY GORDON

Adsy Gordon
Adsy Gordon

Top professional Gold Coast triathlete Adam ‘Adsy’ Gordon will be visiting Bermuda in July to run a nine day triathlon camp. A regular top 10 finisher, he most recently finished 4th in Ironman Taiwan, 7th in Ironman Australia, 2nd Ironman 70.3 Taiwan and 5th Ironman 70.3 Malaysia.

Dates: Saturday 8th July – Sunday 16th July
Cost: $295

Back home in Australia, aside from being a professional athlete, Adsy provides personalized fitness, training and mentoring services tailored to the individual goals of rookie and veteran athletes alike. Check out his website at http://www.adsygordon.com/

He’s created a nine day plan just for Bermuda which will cover the main aspects of triathlon training for all abilities and will also include the opportunity for some one-on-one specific coaching.
Please don’t hesitate to contact Philip Mace (macep76@gmail.com)or Ashley Couper (ashleycouper@gmail.com) if you have any questions and for a copy of the draft schedule.

THURSDAY 15TH JUNE SUPER SPRINT RESULTS

Thursday’s super sprint series race at Clearwater Beach saw a much better turn out as Tucker Murphy not only won but set a 2017 season record for the full distance course, beating the time previously held by junior Nick Pilgrim of 24.17 set in May.

Sharon Hammond was the first female across the line.

THURSDAY 15TH JUNE 2017 SUPER SPRINT RESULTS
Standard Distance – 200m swim/8K bike/1.6K run
Time Name
23.59 Tucker Murphy
24.45 Alan Potts
25.45 Dominic White
26.22 Neil de st Croix
26.44 Tim Fox
27.45 Tim Palmer
28.13 Sharon Hammond
28.26 Gerhard Boonstra
28.39 Otis Ingham
29.01 Ali Eykyn
29.23 Julian Fletcher
30.43 Laura Hope
31.04 Wenda Roberts
32.38 Debs Norman
32.42 Rachel Ward
32.45 Lara Rogers
33.07 Linda Yorston
36.35 Dave Hope
38.07 Rene Notter
38.31 Liz Arnold
38.44 Gary Stockley

200m swim/8K bike/1 lap run
36.02 Josh Fox
100m swim/8K bike/1.6K run
30.15 Nazarai Fox

100m swim/2 laps bike/1.6K run
24.57 Jake Smith

No swim/8K bike/1 lap run
27.49 Paul Fielder